Kurier.BB – Gazeta Miejska
Głusi dziękują i proszą

8 września przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik oraz radni spotkali się z przedstawicielami bielskich środowisk osób głuchych i niedosłyszących.

Osoby niesłyszące i mające problemy ze słuchem dziękowały za wprowadzenie tłumaczenia na język migowy do transmisji obraz sesji Rady Miejskiej. Pierwsza taka transmisja, na wniosek radnej Stowarzyszenia Niezależni.BB Małgorzaty Zarębskiej, miała miejsce 25 sierpnia. Jak zapewnił przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej Janusz Okrzesik tłumaczenia będą już stałym elementem transmisji obrad radnych. 
Podczas spotkania poruszono także inne problemy środowiska osób głuchych i niedosłyszących, których w Bielsku-Białej jest ponad trzy tysiące. Niestety nie mają one instytucjonalnego
wsparcia, gdyż Polski Związek Głuchych zaprzestał jakiś czas temu swej działalności w naszym mieście. 
Jak zauważyli obecni na spotkaniu przedstawiciele osób mających problem ze słuchem, od pewnego czasu więcej zrozumienia dla ich problemów przejawiają władze miasta. Do tej pory nie udało się jednak rozwiązać ważnych problemów środowiska, takich jak pozyskanie lokalu, z którego mogliby korzystać codziennie, utworzenie w Urzędzie Miejskim stanowiska do obsługi osób niepełnosprawnych z prawdziwego zdarzenia czy uruchomienie w naszym mieście gabinetu dentystycznego dla osób z niepełnosprawnością umysłową.
Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, który już wcześniej znał problemy środowiska, zapewnił, że w miarę możliwości samorządu będzie starał się pomóc w rozwiązaniu przedstawionych problemów. – Nie będzie to jednak łatwe, gdyż samorząd nie ma wpływu na wiele z poruszanych tematów - mówił podczas spotkania Okrzesik. Przykładem jest organizacja gabinetu dentystycznego dla osób z niepełnosprawnością umysłową. – Przeprowadziliśmy w tej sprawie już wiele rozmów, jednak żaden z gabinetów nie chce się podjąć usługi na warunkach proponowanych przez NFZ - tłumaczy Przewodniczący Rady Miejskiej. 
jar
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama


Reklama

Reklama