Kurier.BB – Gazeta Miejska
Galeria Olimpijczyków
Galeria Olimpijczyków

14 września na terenie Bulwarów Straceńskich odsłonięta została Galeria Beskidzkich Olimpijczyków.

Swoje tablice znaleźli tam wszyscy medaliści olimpijscy z Bielska-Białej. Wykute zostały także nazwiska wszystkich bielskich sportowców, którzy wystartowali w igrzyskach olimpijskich.
Pomysłodawcą utworzenia Galerii jest radny Maksymilian Pryga, zagorzały kibic sportowy. Swoją ideę przedstawił prezydentowi miasta w jednej z interpelacji. Pomysł się spodobał i 14 września na Bulwarach Straceńskich odsłonięte zostały tablice poświęcone Natalii Kot-Wali, brązowej medalistce z Melbourne z 1956 roku w gimnastyce, Zbigniewowi Pietrzykowskiemu, trzykrotnemu medaliście w boksie (Melbourne z 1956 – brąz, Rzym 1960 r.  srebro, Tokio 1964 – brąz), Marianowi Kasprzykowi, złotemu i brązowemu medaliście (Rzym 1960 i Tokio 1964), Leszkowi Błażyńskiemu, dwukrotnemu brązowemu medaliście w boksie (Monachium 1972 i Montreal 1976), Jerzemu Pietrzykowi, srebrnemu medaliście z Montrealu (1976) w sztafecie 4 x 400 m oraz Stefanowi Hule juniorowi, brązowemu medaliście z Pjongczang (2018) w skokach narciarskich.
Na specjalnych medalach wykuto także nazwiska wszystkich zawodników z Beskidów, którzy dostąpili zaszczytu rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich. W Galerii Beskidzkich Olimpijczyków uhonorowani zostali także uczestnicy paraolimpiad.
 
 
 


Lista Sport
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama