Kurier.BB – Gazeta Miejska
Ikary dla ludzi kultury
Ikary dla ludzi kultury

11 stycznia w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 27. gala Ikara, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki.

Za osiągnięcie roku 2019 statuetkę otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy cieszącej się ogromną popularnością książki „Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej”, za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki Ikara otrzymał wybitny artysta plastyk, Tadeusz Moskała.
Dyplom Honorowy Ikara – prezydent Jarosław Klimaszewski wręczył Teresie Adamus prowadzącej z sukcesami Chór Echo, który w roku 2019 obchodził 100-lecie swej działalności. Tytuł Dobrodzieja Kultury 2019 otrzymały Aqua S.A. i FCA Poland S.A. Obie firmy od wielu lat wspierają finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku były głównymi sponsorami 20. jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica oraz 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. 
Statuetkę Ikara otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej wydanej z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny. Książka  jest kolejną ważną pozycją dokumentującą trudną i skomplikowaną historię Bielska-Białej i została bardzo gorąco przyjęta przez czytelników. 
Z kolei Ikara za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki odebrał z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego Tadeusz Moskała - artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, członek i działacz Związku Polskich Artystów Plastyków, autor znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, nominowany do Ikara 2008, 2017 i 2018.
Kapituła nagrody obradowała tym razem pod kierunkiem prof. Michała Klisia, autorem statuetki Ikara jest znakomity rzeźbiarz, bielszczanin Bronisław Krzysztof.
 
Foto: P. Sowa/UM Bielsko-Biała


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama